تحقیق در مورد ارزیابی عملکرد و بهبود مستمر سازمان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  <a href='http://azaminsabz2d.niloblog.com/p/25/'>تحقیق</a>

  لینک *پایین مطلب *

  فرمت فایل :Word (قابل ویرایش و آماده پرینت )

  تعداد صفحه:9

  فهرست مطالب :

  ضرورت و اهمیت ارزیابی عملکرد

  فرایند ارزیابی عملکرد

  -5 استخراج و تحلیل نتایج.

  حساس و کلیدی عملکرد سازمان مرتبط

  صل ترسیم درخت سلسله مراتب

  مدلها و الگوهای سیستم ارزیابی عملکرد

  چکیده

  این مقاله با طرح دیدگاههای ارزیابی عملکرد سازمانها، ضرورت و اهمیت آن را برای بهبود مستمر سازمان و مدیریت عملکرد، مورد توجه قرار می&zwnj دهد. سپس فهرستی از الگوها و مدل&zwnj های ارزیابی عملکرد و نرم&zwnj افزارهای کاربردی مربوط را ارائه می&zwnj دهد.


  مقدمه
  مؤسسات و سازمانها و دستگاههای اجرایی با هر ماموریت، رسالت، اهداف وچشم&zwnj اندازی که دارند نهایتاً در یک قلمرو ملی و یا بین&zwnj المللی عمل می&zwnj کنند و ملزم به پاسخگویی به مشتریان، ارباب&zwnj رجوع و ذینفعان هستند تا شرکتی که هدفش سودآوری و رضایت مشتری است و سازمانی که هدف خود را اجرای کامل و دقیق وظایف قانونی و کمک به تحقیق اهداف توسعه و تعالی کشور قرار داده، پاسخگو باشند. بنابراین، بررسی نتایج عملکرد، یک فرایند مهم راهبردی تلقی می&zwnj شود. کیفیت و اثربخشی مدیریت و عملکرد آن عامل تعیین&zwnj کننده و حیاتی تحقق برنامه&zwnj های توسعه و رفاه جامعه است. ارائه خدمات و تولید محصولات متعدد و تامین هزینه&zwnj ها از محل منابع، حساسیت کافی را برای بررسی تحقق اهداف، بهبود مستمر کیفیت، ارتقای رضایتمندی مشتری و شهروندان، عملکرد سازمان و مدیریت و کارکنان را ایجاد کرده است. درصورتی که ارزیابی عملکرد با دیدگاه فرایندی و بطور صحیح و مستمر انجام شود، در بخش دولتی موجب ارتقا و پاسخگویی دستگاههای اجرایی و اعتماد عمومی به عملکرد سازمانها و کارایی و اثربخشی دولت می&zwnj شود. در بخش غیردولتی نیز موجب ارتقای مدیریت منابع، رضایت&zwnj مشتری، کمک به توسعه ملی، ایجاد قابلیتهای جدید، پایداری و ارتقای کلاس جهانی شرکتها و مؤسسات می&zwnj شود.
  تعاریف
  _ ارزیابی عملکرد فرایندی است که به سنجش و اندازه&zwnj گیری، ارزش&zwnj گذاری و قضاوت درباره عملکرد طی دوره&zwnj ای معین می&zwnj پردازد.
  _ ارزیابی عملکرد در بعد سازمانی معمولاً مترادف اثربخشی فعالیت&zwnj هاست. منظور از اثربخشی میزان دستیابی به اهداف و برنامه&zwnj ها با ویژگی کارا بودن فعالیت&zwnj ها و عملیات است.
  _ ارزیابی عملکرد در بعد نحوه استفاده از منابع در قالب شاخص&zwnj های کارایی بیان می&zwnj شود. اگر در ساده&zwnj ترین تعریف، نسبت داده به ستاده را کارایی بدانیم، نظام ارزیابی عملکرد در واقع میزان کارایی تصمیمات مدیریت در خصوص استفاده بهینه از منابع و امکانات را مورد سنجش قرار می&zwnj &zwnj دهد.
  _ ارزیابی عملکرد عبارتست از اندازه&zwnj گیری عملکرد از طریق مقایسه وضع موجود با وضع مطلوب یا ایده&zwnj آل براساس شاخص&zwnj های از پیش تعیین شده که خود واجد ویژگیهای معین باشد.
  _ به طور کلی انظام ارزیابی عملکرد را می&zwnj توان فرایند سنجش و اندازه&zwnj گیری و مقایسه میزان و نحوه دستیابی به وضعیت مطلوب با معیارها و نگرش معین در دامنه و حوزه تحت پوشش معین با شاخص&zwnj های معین و در دوره زمانی معین با هدف بازنگری، اصلاح و بهبود مستمر آن می&zwnj باشد.
  دیدگاهها
  مباحث ارزیابی عملکرد را می&zwnj توان از زوایای متفاوتی مورد بررسی قرار داد. دو دیدگاه اساسی سنتی و نو در این باره وجود دارد. دیدگاه سنتی، قضاوت و یادآوری عملکرد و کنترل ارزیابی شونده را هدف قرار داده و سبک دستوری دارد. این دیدگاه صرفاً معطوف به عملکرد دوره زمانی گذشته است و با مقتضیات گذشته نیز شکل گرفته است. دیدگاه نو، آموزش، رشد و توسعه ظرفیت&zwnj های ارزیابی شونده، بهبود و بهسازی افراد و سازمان و عملکرد آن، ارائه خدمات مشاوره&zwnj ای و مشارکت عمومی ذینفعان، ایجاد انگیزش و مسئولیت&zwnj پذیری برای بهبود کیفیت و بهینه&zwnj سازی فعالیت&zwnj ها و عملیات را هدف قرار داده و مبنای آن را شناسایی نقاط ضعف و قوت و تعالی سازمانی تشکیل می&zwnj دهد. خاستگاه این دیدگاه مقتضیات معاصر بوده و به ارزیابی سیستمی عملکرد با استفاده از تکنیک&zwnj ها و روش&zwnj های مدرن، توسعه پیدا می&zwnj کند. حوزه تحت پوشش اندازه&zwnj گیری عملکرد می&zwnj تواند سطح کلان یک سازمان، یک واحد، یک فرایند و کارکنان باشد.
  سطح ارزیابی عملکرد اگر تنها شامل افراد باشد بطوری که امروزه در بخشهای مدیریت منابع انسانی متداول است، ارزشیابی شایستگی کارکنان با معیارهای مختلف در سازمانها انجام می&zwnj &zwnj شود.
  سازمان، افراد و یا واحد سازمانی گرچه به ظاهر انجام دهنده کار هستند اما تنها جزیی از سیستم کل می&zwnj باشند و باید شرایط اجزای دیگر آن نیز مد نظر قرار گیرد. توجه به معیارهای همه جانبه و استراتژی&zwnj ها و آرمان&zwnj های سازمان از لوازم یک سیستم مدیریت عملکرد جامع می&zwnj باشد. چنین رویکردی در ارزیابی عملکرد، یک ارزیابی واقع  دریافت‌فایل  ادامه مطلب
  نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 14 مهر 1395 ساعت: 2:34
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123